ویزای شنگن

در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی معاهده ای به نام  شنگن  به منظور ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون ویزا و کاهش مشکلات  مرزی و سهولت دررفت و آمد ، نزدیک شهری به نام “شنگن” در لوکزامبورگ – مرز بین فرانسه و آلمان –  به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک ولوکزامبورگ رسید . 

 اخذ ویزای شینگن

ویزای شنگن می‌تواند از طریق هر کدام از کشورهای واقع در منطقه‌ی شینگن  نظیر آلمان ، فرانسه، ایتالیا، پرتغال و….صادر شود، و دارنده  ویزا میتواند دربازه‌ی زمانی مشخص شده در ویزا، به راحتی به هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا که عضو پیمان شینگن هستند و همین‌طور کشورهای EFTA  عضو پیمان شینگن سفر کرده یا از آن‌ها عبور کند.

جهت اخذ ویزای شینگن متقاضیان میبایست مراحل پیچیده‌ای را بگذرانند که معمولا این روند با مشکلاتی  روبروست. درخواست ویزای شنگن باید با دقت و اطلاعات کافی و به روز از روند کاری سفارت ها وآشنایی کامل با اصطلاحات و اصول ارائه درخواست ویزا صورت پذیرد تا منجر به اخذ ویزا شود.

کشورهای عضو محدوده شنگن

آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، سوئد، اتریش، اسپانیا، پرتقال، فنلاند، بلژیک، لوکزامبورگ، نروژ، دانمارک، لتونی،  لیتوانی، مجارستان، لهستان، چک، استونی، اسلوانی، اسلواکی، ایسلند، مالت و یونان.
از سال ۲۰۰۹ میلادی چهار کشور سوئیس ، قبرس ، رومانی و بلغارستان نیز با قبول این  پیمان رسماً وارد شنگن شده اند.

انواع ویزای شنگن

ویزای ترانزیت : در این شکل از ویزا مسافر امکان خروج از فرودگاه را ندارد و فقط اجازه دارد در یکی از فرودگاههای  منطقه شنگن پرواز خود را تعویض و به مقصد کشوری در خارج از شنگن پرواز کند.
ویزای عبور : با داشتن این ویزا مسافرمیتواند از فرودگاه خارج شود و از محدوده شنگن بعنوان منطقه ای برای عبور استفاده نماید و از طریق مرز زمینی خود را به کشور دیگری خارج از منطقه شنگن برساند.
ویزا توریستی : این نوع ویزا ویزایی است که دارنده آن به نوان توریست حق سف به کلیه کشورهای شنگن را دارد و اکثر ایرانیان با استفاده از این نوع ویزا وارد شنگن می شوند.
ویزای بلندمدت : این نوع ویزا معمولا مورد استفاده تجار، بازرگانان یا کسانی است که نسبت فامیلی با افرادی که مقیم یکی از کشورهای شنگن هستند، میباشد.دارندگان این نوع ویزا این امکان را دارند که در سال بارها به شنگن ورود و خروج داشته باشند.

لازم به ذکر است که  با داشتن ویزا حداکثر مدت اقامت در منطقه شنگن ۹۰ روزمیباشد. درصورتی که مدت زمان مورد نظر شما بیشتر از این میزان باشد میبایست متقاضی درخواست اقامت دهد مراحل اقامتی خود  را از طریق سفارت انجام دهد. همچنین در صورت استفاده کامل از  ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن ، میبایست حتما  به مدت ۳ ماه خارج ازمحدوده  شنگن بمانید تا بتوانید مجددا  درخواست ویزای شنگن دریافت کنید. لازم به ذکر است در صورت داشتن شرایط و دلایل خاص امکان دریافت ویزا برای حداکثر یکسال نیز میسر می باشد.

مدارک مورد نیازجهت اخذ ویزای شینگن : 

* اصل پاسپورت با ۷ ماه اعتبار( امضاء شده ) و پاسپورت قدیم.

* ۲قطعه عکس (رنگی- زمینه سفید-۷۰% چهره – سایز عکس با توجه به سفارت می باشد ).

* اصل شناسنامه با ترجمه .

مدارک مالی و بانکی:

* پرینت بانکی ۶یا ۳ماه اخر به زبان انگلیسی- حداقل موجودی 50.000.000 تومان (به ازائه هر نفر) با مهر بانک (حساب کوتاه مدت یا جاری).

نکته:افزایش ناگهانی مانده حساب به هیچ عنوان مورد قبول  سفارتخانه ها نمی باشد.

* درست بودن نام صحیح مسافر و تاییدیه بانک لازم است.

اصل سند ملکی (ترجمه رسمی و مهر داد گستری).در صورت نبودن سند ملکی به نام خود مسافر به نام اقوام درجه یک قابل قبول میباشد(وکالت بلاعوض الزامی است)

مدارک شغلی:

*  پزشکان: اصل پروانه مطب+ اصل کارت نظام پزشکی(ترجمه) / دانشنامه تحصیلی(ترجمه).

* مهندسان: اصل پروانه مهندسی/کارت نظام مهندسی(ترجمه).+گواهی اشتغال به کار

*ساختمان سازان:اصل  گواهی ساختمان+اصل قراردادهای کاری+اصل پایان کار ساختمان

* وکلا:  اصل پروانه وکالت/ اصل کارت وکالت(ترجمه).

*  کسبه:  اصل پروانه کسب (ترجمه)/ اصل کارت بازرگانی(ترجمه) در صورت داشتن.

* صاحبان شرکتها:  اصل روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغیرات شرکت( ترجمه با مهر  دادگستری)+ گواهی شغلی (با ذکر سمت،سابقه کاری،حقوق و مزایا)(ترجمه). اصل کارت بازرگانی(ترجمه) در صورت داشتن.

* کارمند بخش خصوصی: روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغیرات شرکت( ترجمه با مهر دادگستری)+ گواهی شغلی (باذکر سمت، سابقه کاری، حقوق و مزایا،تاریخ شروع فعالیت)(ترجمه)+لیست بیمه 1سال قبل با مهر اداره بیمه(ترجمه).+برگه مرخصی از آن سازمان

* ساختمان سازها: اصل گواهینامه ساختمان/اصل قرارداد همکاری/اصل پایان کار ساختمان/کارت انبوه سازی.

* مشاغل دولتی: آخرین حکم کارگزینی + فیش حقوقی ۳ماهه آخر به همراه مهر(ترجمه).

* بازنشسته ها : آخرین حکم بازنشستگی + آخرین فیش حقوقی(ترجمه).

* دانش آموزان و دانشجویان : نامه اشتغال به تحصیل و کارت دانشجویی(ترجمه).

در صورت سفر خانم خانه دار مدارک فوق از همسر ایشان کسب میشود + سند ازدواج.

در صورت سفر کودک موافقتنامه محضری از سرپرست کودک لازم است.

برای کسانی که منبع درآمدشان از طرق مختلف تامین می گردد ارائه مدرک جهت اعلام منبع درآمدشان الزامی میباشد.

برای دانش آموزان:

گواهی اشتغال به تحصیل +برگه مرخصی تحصیلی

تیم مشاوره آژانس هواپیمایی ملیکا سیر با داشتن تجربه و اطلاعات کامل و به روز از شرایط و قوانین سفارت خانه ها در خصوص اخذ ویزای تضمینی شنگن، برای هر متقاضی با در نظر گرفتن شرایط و امکانات مختص به آن شخص، بهترین و مطمئن ترین راه را ارائه داده  و از ابتدا تا انتها در کنار شما خواهد بود.

تمامی خدمات نظیر مشاوره، تنظیم مدارک، اخذ دعوتنامه، بلیط ، رزرو هتل و دیگر خدمات پس از ورود به منطقه شنگن و کشور مورد نظر توسط  آژانس هواپیمایی ملیکا سیر برای شما عرضه میگردد.

در صورتی که قصد سفر به اروپا را دارید با مشاوران ما در ملیکا سیر تماس بگیرید تا مطمئن و راحت موفق به اخذ ویزا شوید.

جهت دانلود فرم های درخواست ویزای توریستی شنگن کلیک کنید.