جزایر قناری مجمع الجزایری متشکل از هفت جزیره ی اصلی و تعدادی جزیره ی آتشفشانی در اقیانوس اطلس نزدیک به ساحل مراکش و دیگر سواحل شمال غربی آفریقا است . قناری یا کاناری از ریشه لاتین به معنای جزایر سگ ها گرفته شده است. جالب است بدانید که قناری پرنده ی بومی این جزایر است و اسم پرنده ی قناری از این جزایر گرفته شده است .
این منطقه ی خودمختار شامل دو ایالت به نام های لاس پالما و سانتاکروز د تنریف این دو شهر با هم به عنوان پایتخت مجمع الجزایر قناری شناخته شده هستند. مذهب کاتولیک از زمان فتح مجمع الجزایر قناری دین اکثریت بوده است . پطرس بتانکوری و ژوزه د آنچیتا دو قدیس کاتولیک در جزیره ی تنریف به دنیا آمدند و مبلغان مذهب کاتولیک در گوآتلاما و برزیل بوده اند .
اگر می خواهید با تعدادی از مناظر شگفت انگیز و چشم انداز های آتشفشانی جزایر قناری آشنا شوید با ما همراه باشید .

 

جزیره گرن کاناریا

جزیره تنریف

تنریف که بزرگترین جزیره در میان هفت جزیره ی اصلی جزایر قناری است مانند دیگر جزایر قناری آتشفشانی است . بلندترین کوه اسپانیا و سومین آتشفشان بزرگ دنیا ، تیده در سانتاکروز مرکز تنریف واقع شده است . آب و هوای این جزیره به دو ناحیه ی خشک در جنوب و مرطوب در شمال تقسیم می شود . سالانه میلیون ها توریست از تنریف بازدید می کنند . پارک ملی تیده یکی از شگفت انگیز ترین و جذاب ترین دیدنی های جزایر قناریست که با سنگ های عجیب و غریب آتشفشانی و چشم انداز بی نظیر بلند ترین قله اسپانیا شما را ساعت ها در این منطقه کوهستانی نگه می دارد .
پارک لورو برای کسانی که عاشق حیوانات هستند یکی از هیجان انگیزترین دیدنی های جزایر قناریست . علاوه بر ۳۵۰ گونه ی طوطی انواع ببر ، گوریل و شانپانزه در این پارک نگه داری میشوند . پرندگان این منطقه برخی ویژگی های پرندگان اروپایی و بعضی از انواع آفریقایی را دارند .
دهکده ی ماسکا دهکده کوهستانی خیلی کوچکیست که مانند یک کارت پستال به طرز باور نکردنی زیباست . ماسکا با جنگل های انبوه و چشم انداز های رؤیایی اش بسیاری از دوست داران طبیعت را به خود جلب می کند .
موزه ی کولون که در شهر قدیمی لاس پالماس قرار گرفته است بسیاری از اسناد و اشیایی از اکتشافات و سفر های کریستف کلمپ را در بر دارد . ماکت یک کشتی بادبانی اسپانیایی ، نقشه های تاریخی باقی مانده از قرن شانزدهم ، پاسیوی بالکن دار و تعداد زیادی فواره و آبنما و همچنین خود ساختمان موزه می توانند ساعت ها غرقتان کنند .
ساحل لاس کانتراس ساحلی دو کیلومتریست با ماسه های طلایی ، آب درخشان و آب و هوای بهشتی اش سالانه میلیون ها توریست را به خود جذب می کند . اگر به این ساحل سفر کردید ورزش های آبی را فراموش نکنید . شنا وحمام آفتاب ، موج سواری و خوردن بستنی های لذیذ حال و هوایی تازه به این ساحل میدهد گویی که زمان متوقف می شود .

ساحل El Bollullo با شن های سیاه رنگش و صخره های آتشفشانی یکی دیگر از مناظر سحر انگیز جزیره ی تنریف است .

جزیره فؤرته ونتورا

این جزیره یکی از بزرگترین جزایر مجمع الجزایر قناریست که شامل صد و پنجاه و دو ساحل شنی و تپه های شنی بسیار است که می توان در آن زمین های آتشفشانی دشت های خشک و انواع کاکتوس را دید . شبه جزیره ی جاندیا واقع در سوتا ونتو با شن های سفید رنگ سواحل و آب فیروزه ای اش از زیبا ترین نواحی ساحلی این جزیره به شمار می رود .

ساحل Sotavento با تالاب های جذر و مدی و طول حدود بیست کیلومتر از جنوب تا شرق در ماه جولای محل برگزاری مسابقه های موج سواری است .

جزیره لانزاروته

آنچه این جزیره را زیبا کرده است معماری رؤیایی سزار مانریکو که درون بقایای آتشفشانی است . یکی از مشهور ترین آثار این هنرمند خانه ای در نازارث می باشد که به سفارش عمر شریف بازیگر هالیوودی ساخته شده و سالانه گردشگران زیادی را به سوی این جزیره روانه می کند . پارک ملی تیمانفایا منظره ای که از دهانه ی ۳۶۰ حفره آتشفشانی که مانند سطح ماه از بهترین مکانها برای دیدن زیبایی بی حد و حصر زمین های آتشفشانی این منطقه است . تفریحگاه هایی نظیر پلایا بلانکا و پورتو دل کارمن و لاجریا از دیگر مناطق زیبای این جزیره هستند .

ساحل Famara که در شمال غربی کرانه ی جزیره ی لانزاروته قرار دارد با صخره های صورتی رنگ و همچنین خلیج طویلش الهام بخش بسیاری از فیلم سازان مشهور جهان بوده است .

خلیج El Golfo که بر اثر فوران های آتشفشانی شکل گرفته است به دلیل تالاب سبز طبیعی زیبایی که با شن های سیاه رنگ ساحل تضاد رنگی دارد خالق یکی از زیبا ترین پدیده های طبیعی جهان شده است .

ساحل Playa Papagayo عاشقان ساحل و آفتاب را مسحور خود شن های سفید رنگ
خواهد نمود .

جزیره گرن کاناریا

جزیره گرن کاناریا

سومین جزیره بزرگ جزایر قناری گرن کاناریا است که پایتخت آن لاس پالماس یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری می باشد . از فراز کلیسای جامع لاس پالماس می توان چشم اندازی از ساحل لاس کانتراس را دید .
ماسپالوماس که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گرن کاناریاست علاوه بر زمین های گلف ، باغ های گیاه شناسی ، هتل های چند طبقه و مراکز خرید حدود سه کیلومتر ساحل و مراتع سرسبز دارد .گردشگران ماسپالوماس را یک ناحیه ی ایده آل برای حمام آفتاب می دانند .
از دیگر دیدنی های جزایر قناری می توان به کلیسای جامع سانتا آنا اشاره نمود . ساخت این کلیسا اوایل قرن پانزده شروع شد اما ۳۵۰ سال طول کشید تا تکمیل شود . داخل کلیسا می توانید از معماری بی نظیر نؤ کلاسیک در مقابل سبک گوتیک آنتلانتیک و همچنین تابلو های نقاشی اثر خوان دومیراندرا نقاش قناریایی قرن هجدهم دیدن کنید .

غذا برای مردم جزایر قناری نقش بسیار مهمی دارد و بسیاری از غذا های خوش طعم و مشهور این جزیره “موخو” نام گذاری می شوند . موخو سسی است که به دلیل ترکیباتی که در آن به کار می رود ممکن است به رنگ نارنجی ، قرمز یا سبز باشد . این سس معمولاً سرشار از سیر و ادویه جات است .
ورزش مخصوص این جزایر کشتی قناری یا کشتی لوچا نام دارد که از سال ۱۴۲۰ به عنوان بخشی از رسوم در جشن ها و فستیوال های محلی برگزار می شود .
از دیگر جزایر این مجمع الجزایر می توان به لاگومرا که به دره های سبز و عمیق و سواحل طویل و رستوران های دریایی متنوعش مشهور است و همچنین جزیره ی ال هیرو اشاره نمود .
جالب است بدانید که دومین کارناوال بزرگ و مشهور جهان در ماه فوریه در سانتاکروز د تنریف برگذار می شود که میزبان میلیون ها نفر از سراسر جهان هستند .