همه چیز درباره کشور کانادا

کشور کانادا که دومین کشور بزرگ جهان است در شمال قاره ی آمریکا قرار دارد واز شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می شود.این کشور پهناور با مساحت ۹٬۹۸۴٬۶۷۰ کیلومتر مربع،به دلیل سرمای بیش از حد در برخی مناطقش  تنها حدود ۳۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است . این کشور که دارای منابع طبیعی گسترده ای است نزدیک به نیمی از پهنایش را فلات لارنسی می‌سازد،منطقه‌ای که پوشیده از سنگ سخت است که خلیج هودسون را دربردارد.

بیشتر مناطق کانادا دارای آب و هوای سرد و مرطوب هستند به طوری که زمستانهای طولانی و سرد و تابستانهای معتدل دارد و درکران اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان کمی بالاتر از دمای یخ‌زدگی است.از آنجا که حدود سال ۱۵۴۰ فرانسویها بیشتر به سوی مناطق داخلی کانادا روان شدند ،زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادایی است و به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند.

این کشور از ده استان وسه قلمرو تشکیل شده است که مهم ترین آن ها از لحاظ اقتصادی و سیاسی، استان انتاریو می‌باشد و پر جمعیت ترین شهرهای این کشور به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور هستند.

کبک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک،نووااسکوشیا، اونتاریو، نیوفاندلند و لابرادور،  جزیره پرینس ادوارد و ساسکاچوان از دیگر استان‌های این کشور هستند و سه قلمروی آن خطه شمال غرب، نوناووت و یوکان است. با ما باشید تا نگاهی به استانهای این کشور عظیم و ثروتمند بیاندازیم:

 

آلبرتا

آلبرتا غربی ترین استان سرسبز کشور کانادا می باشد که بالغ بر سه میلیون نفر جمعیت دارد وسرآمد تولید نفت و گاز در جهان است. مرکزاین استان ادمونتون و مهم‌ترین شهر آن کلگری است و شهر بنف از زیباترین مناطق این استان می باشد. این استان با اقتصاد قوی خودش دارای تعداد زیادی رودخانه و چشمه و دریاچه و منبع آب و همچنین پوشش گیاهی خوبی است. اقتصاد این شهر بر صنعت نفت، موسسات مالی و صنایع مدرن تکیه دارد. در سالهای اخیر این شهر به دلیل استانداردهای بالای زندگی به یکی از مقاصد مهم مهاجرین تبدیل شده است.

 

بیریتیش کلمبیا

کشور کانادا

این استان که در مجاورت اقیانوس ارام قرار دارد با داشتن مناطق زیبا و خیره کننده و  جو چند فرهنگی و سطح عالی زندگی سالانه میلیونها نفر را به خود جذب میکند. مرکز این استان که ویکتوریا نام دارد در جزیره ای به نام ونکوور قرار دارد. شهر زیبای کلونا در بریتیش کلمبیا سومین شهر بزرگ این استان است و دارای آب و هوای مرطوب با زمستانهای سرد و ابری و تابستانهای خشک و گرم است. ونکوور بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر این استان است که بر خلاف دیگر مناطق کانادا آب و هوایی ملایم دارد . اقتصاد بریتیش کلمبیا بعد از جنگ جهانی دوم شکوفا شدو با درآمد خوب به دست آمده از جنگلداری، استان شروع به سرمایه گذاری در مدرن کردن اقتصاد کرد.

 

کبک

کشور کانادا

کبک یا ایالت زیبا یا اروپای امریکای شمالی  بزرگترین استان کانادا با جمعیتی بالغ بر ۷,۶۰۰,۰۰۰ نفر می باشد و این استان تنها استان کشور کانادا با جمعیت غالباً فرانسوی زبان و تنها استان این کشور است که تنها زبان رسمی آن در سطح استانی فرانسوی است. ۱۷ منطقه در کبک وجود دارد که از جمله مهمترین انها میتوان به مونترآل ، رود اوتاوا ، شربروک، لونگوی و …. است.

سرزمین کبک مملو  از منابع طبیعی بهمراه جنگلها و دریاچه‌های متعدد و رودخانه‌هاست. مهمترین صنایغ این استان کاغذ، چوب و برق‌ است و بهترین منطقه آن دره سن لوران در جنوب می‌باشد.